Nadmiar sebum – jak z nim walczyć?
Nadmiar sebum to częsta przypadłość wielu z nas. Jednak istnieją typy skóry, które szczególnie narzekają na jego obfitość. O jakich cerach mowa? Jak skutecznie ograniczyć nadmiernie wydzielane sebum? Czy jest to w ogóle możliwe? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.
Sebum – co to jest i dlaczego jest go za dużo?
Czym jest sebum i jakie pełni funkcje? Sebum, czyli potocznie łój, składa się z substancji lipidowych, które są produkowane przez gruczoły łojowe. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona skóry i włosów przed wysuszeniem. Zabezpiecza również naskórek przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie, o czym niewiele osób wie.
Nadmiar sebum to jedna z najczęstszych właściwości skóry tłustej i mieszanej. Może być również utrudnieniem podczas pielęgnacji skóry trądzikowej. Nadmierna produkcja łoju często uważana jest za utrapienie wieku młodzieńczego, choć osoby dojrzałe też borykają się z tym rezultatem zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych.
Okazuje się, że łój to bardzo ważny składnik naszej skóry, który pełni wiele przydatnych funkcji. Choć wiele osób na niego narzeka, to zapoznawszy się głębiej z jego właściwościami, dochodzi do wniosku, że jest on substancją, która wytwarzana w odpowiedniej ilości przynosi więcej pozytywnych skutków aniżeli negatywnych. Dlaczego tak się dzieje?
Łój bowiem tworzy na powierzchni skórę warstwę, która skutecznie chroni naskórek przed przesuszeniem, a włosy zabezpiecza przed urazami mechanicznymi, zapewniając im miękkość i gładkość.
Nadmiar sebum – jak wyregulować pracę gruczołów łojowych?
Okres dojrzewania wiąże się nadprodukcją sebum. To w tym czasie właśnie nasze gruczoły łojowe produkują najwięcej łoju. Nadmierna produkcja łoju to cecha charakterystyczna dla cery tłustej, mieszanej i poniekąd trądzikowej. Na zbyt małe wytwarzanie łoju mogą narzekać osoby ze skórą suchą i cienką.
Zbyt intensywna produkcja łoju, jak również zbyt skąpa, wiąże się najczęściej z zaburzeniami hormonalnymi i nieodpowiednią pielęgnacją. Jak wyregulować wytwarzanie łoju? Jeżeli narzekamy na jego nadmiar, na pewno mamy sprawdzone sposoby na błyszczącą się skórę w newralgicznej strefie T (czoło – nos – broda). Jedną z najważniejszych zasad podczas pielęgnacji tak naprawdę każdego rodzaju skóry jest jej odpowiednie i regularne nawilżanie. Czasami jednak zdarza się, że zapominamy o tej regule, szczególnie wtedy, gdy mamy skórę ze skłonnością do wyprysków, i systematycznie zwalczamy zmiany skórne za pomocą silnie wysuszających kosmetyków. Tak prowadzona rutyna pielęgnacyjna może nas doprowadzić zamiast do ograniczenia wydzielania łoju, to właśnie do jego nadmiernej produkcji.
Skąd taka zależność? Okazuje się bowiem, że częste usuwanie ze skóry jej warstwy ochronnej, którą jest właśnie sebum, powoduje odmienną do oczekiwanej reakcję. Dochodzi do wytwarzania jeszcze większej ilości łoju przez gruczoły łojowe, aby jak najszybciej i jak najskuteczniej uzupełnić substancje tłuszczowe, i zapewnić skórze optymalną dawkę nawilżenia oraz ochrony.
Jakie kosmetyki znormalizują wydzielanie łoju?
Podsumowując, każda skóra potrzebuje intensywnego nawilżenia, ponieważ gdy dochodzi do jej przesuszenia, zaczyna się intensywna praca gruczołów łojowych. Gdy nie doprowadzimy do takiej sytuacji, w której nasza skóra domaga się nawodnienia, to wtedy możemy być pewni, że nasze gruczoły wydzielające łój, będą pracowały spokojnie, a sytuacja z nadprodukcją łoju uspokoi się.
Warto do swojej pielęgnacji włączyć na stałe kosmetyki nawilżające, czyli takie, które zawierają, np. kwas hialuronowy, glicerynę, trehalozę, a także uzupełnić swoją półkę o kremy z ceramidami i peptydami, które odbudowują warstwę hydrolipidową skóry i uszczelniają ją, ograniczając tym samym utratę wody.
Pamiętajmy również, że jeżeli walczymy z trądzikiem, umiejętnie stosujmy kosmetyki ze składnikami złuszczającymi, takimi jak kwasy AHA, BHA, retinol, itd. Tak ułożona pielęgnacja jest jak najbardziej wskazana przy skórach problematycznych, jednak musi mieć ona odpowiednią przeciwwagę w postaci właśnie kremów dogłębnie nawilżających i wzmacniających płaszcz ochronny skóry.
Jeżeli do tej pory myślałaś, że nadmiar sebum to Twoja zmora, być może teraz spojrzysz na to inaczej. Można unormować pracę gruczołów łojowych, dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie. Poza tym łój sam w sobie jest pożyteczny i to właśnie dzięki niemu nasza skóra samoistnie się nawilża, jest gładka i jędrna.